Az első fotót én „lőttem” tegnap Miskolc talán legszebb Bauhaus stílű villájáról a Csabai kapui villanegyedben. Böhm Viktor, miskolci születésű építész tervezte, aki aztán New Yorkban csinált karriert. Dr. Bereczki Zoltán tudós építészkollégától kaptam információkat az építészről, amelyeket hozzájárulásával megosztok itt. (A többi kép tőle származik.) Több épülete áll még a városban, sokról pedig nem tudom, hol is van, vagy volt. Ebben kérem a segítségeteket, próbáljuk meg beazonosítani. Mindenesetre elég színvonalas tervezőről van szó, megérdemelné, hogy emlékét ápoljuk.
Ide pedig beidézek egy részt Bereczki dr. hozzám írt leveléből:
"Küldök pár infót Böhm Viktorról meg a házról. Sajnos az angol nyelvű szócikk már nem emlékszem milyen lexikonban volt, de valami amerikai kiadású, az biztos.
A Magyar Életrajzi Lexikon ezt írja róla:
Bőhm Viktor, Victor Bohm (Miskolc, 1900. márc. 18. – Rockaway, New Jersey, USA, 1981. febr. 2.): építész. Gimn.-i tanulmányait Bp.-en végezte, a bécsi egy.-en 1927-ben építészmérnöki diplomát, majd a bp.-i műszaki egy.-en építészi és építőmesteri oklevelet szerzett. 1929-től építészként működött Mo.-on. 1939-ben az USA-ba emigrált, ahol kereskedelmi építkezések és gyógyintézmények tervezője és kivitelezője volt, 1943-tól orsz. építészi képesítéssel. 1963-ig öt egészségügyi központot, két aggok házát, három csecsemőotthont és egy kórházat épített Staten Islanden (New York állam). 1948-ban orsz. első díjat nyert a legjobban tervezett amerikai nagyáruházért, első díjat nyert kórházépületével is. Szakegyesületek mellett tagja volt a New York-i tudományos akadémiának és a Rotary-klubnak. – M. Psychological Approach to Architecture (New York, é. n.); Cubes and Man. A Psychological View of Architecture (New York, 1969). – Irod. Fischer József Emlékezés B. V.-ra (Magy. Építőművészet, 1981. 6. sz.).
Írt egy építészelméleti könyvet is, amihez Richard Neutra írta az előszót:
https://books.google.hu/books/about/Cubes_and_Man.html…
Ennek az Amerikában megjelent könyvnek az elején a csatolt tapolcai sorházának a fotóját közli. Szerintem a sorház már nincs meg.
Ő tervezte Miskolc talán legjobb modernista villáját, a Farkas Jenő utcán lévőt, küldök arról is képet.
A Csengey utcai házról most azt tudom átküldeni, ami a Tér és Formában megjelent róla. Szerintem már önmagában az is jelent valamit, hogy leközölte a korszak egyik legfontosabb szaklapja. Ugyanott leközölték még más miskolci házait is, azokat is küldöm.
Szerintem Miskolc kb. egyetlen modernista építésze volt, én szívem szerint védetté tenném a városban még meglévő életművét."